AGS Bloggen

Hvorfor vi holder igjen på AI, hva det egentlig handler om

Skrevet av Mats Wulff Jensen | 30. juni 2026

I dette blogginnlegget skal du få vite hva årsaken til at mange holder igjen når det kommer til AI.

 

Hvorfor vi holder igjen på AI?

 

I dag skal vi snakke om noe mange tenker på, men få egentlig sier høyt. Nemlig hvorfor vi, midt i all hype rundt AI, fortsatt holder litt igjen.

For hvis AI virkelig sparer så mye tid som mange sier… hvorfor er det da sånn at mange fortsatt velger å gjøre jobben selv?

Det er akkurat det jeg vil snakke om i dag.

 

I mange møter snakker vi om AI som noe som effektiviserer, forenkler og automatiserer. Likevel sitter vi ofte i samme rom hvor én bruker AI hver dag og snakker om hvor mye tid han sparer, mens flere andre knapt har startet.

Og det som slår meg, er dette. Det handler ikke om teknologi. Det handler om mennesker.

 

 

For vi er ikke skeptiske til AI i seg selv. Vi er skeptiske til hva det gjør med oss. Gjennom samtaler med både kollegaer og kunder, går de samme spørsmålene igjen.

Mister jeg evnen til å tenke selv? Blir dette egentlig meg, eller bare en generisk tekst? Bruker jeg mer tid på dette enn å gjøre det selv? Mister jeg oversikten hvis AI gjør jobben?

Og vet du hva? Dette er ikke feil spørsmål. Dette er de riktige spørsmålene.

 

Når du skriver en e-post, et tilbud eller lager en presentasjon selv, skjer det noe viktig. Du jobber med innholdet. Du vurderer formuleringer. Du gjør research. Du lærer. Så hva skjer når vi lar AI gjøre dette? Er vi i ferd med å hoppe over den viktigste delen av prosessen?

Det er en helt reell bekymring, og det er derfor mange holder igjen.

 

Jeg hører det ofte, spesielt når det gjelder e-post. “Jeg liker å skrive selv.” Og det gir mening. Fordi det ikke bare handler om å formidle informasjon. Det handler om tone, relasjon og tillit. Ingen ønsker å sende noe som føles generisk.

Eller enda verre, som ser ut som det er skrevet av en maskin. Derfor velger mange heller å gjøre det selv. Ikke fordi de ikke kan bruke AI, men fordi de ikke vil miste det menneskelige.

 

Samtidig er det mange som opplever at det faktisk ikke går raskere. Ikke i starten. Du må lære deg hvordan du skal stille spørsmål, justere resultatet og kvalitetssikre det du får tilbake. Og plutselig har du brukt mer tid enn før. Det er helt normalt. For AI er ikke plug and play. Det er en ny måte å jobbe på.

Så hvorfor er det noen som elsker det, mens andre ikke ser verdien i det hele tatt?

 

 

Forskjellen ligger i hvordan det brukes

 

De som får verdi, bruker ikke AI til å gjøre jobben for seg. De bruker det til å bli bedre i jobben sin. De bruker det til å tenke klarere, strukturere bedre og jobbe mer effektivt – uten å gi fra seg eierskapet til det de lager.

Ta e-post som et eksempel. Hvis du ber AI skrive en ferdig e-post for deg, får du ofte noe generisk. Men hvis du ber om hjelp til struktur, tone og forslag til formuleringer, og skriver resten selv, skjer det noe annet. Da jobber du fortsatt med innholdet, men med bedre støtte.

Det samme gjelder tilbud og dokumenter. Den største verdien ligger ikke i å generere alt fra scratch. Den ligger i å få hjelp til å strukturere, finne hull, forbedre kvalitet og se ting fra flere perspektiver. Og kanskje viktigst av alt, å få oversikt.

 

Det er kanskje derfor mange er mest komfortable med å bruke AI til oppsummering, analyse og sammenligning av informasjon. For da hjelper AI deg uten å ta eierskap fra deg.

Det er nettopp dette som er nøkkelen. AI gir mest verdi når du fortsatt gjør jobben, bare med bedre støtte.

 

For AI erstatter ikke kompetanse. Det forsterker den. Det er ikke AI som gjør noe profesjonelt. Det er mennesket som bruker det. Det er du som vurderer, tilpasser, setter kontekst og tar ansvar for resultatet.

Og det er her utfordringen egentlig ligger. Ikke i teknologien, men i hvordan vi jobber med den.

 

 

Et tydelig mønster

 

I mange virksomheter ser vi det samme mønsteret. Noen få er langt fremme. De tester, utforsker og finner smartere måter å jobbe på. Mens resten er mer avventende og usikre på hvor de skal starte. Og det er helt naturlig. Men uten en felles praksis, blir verdien begrenset.

For å lykkes med AI handler det ikke bare om å ta det i bruk. Det handler om å bygge et fundament. Struktur på dokumenter og informasjon. God datakvalitet. Tydelige arbeidsprosesser. Og ikke minst trygghet i hvordan det faktisk skal brukes.

AI er avhengig av dette for å gi gode svar.

 

Så dette handler ikke om å hoppe på en trend fordi det er kult. Det handler om å ta bevisste valg. Når gir AI faktisk verdi? Når bør vi gjøre jobben selv? Og hvordan beholder vi kvalitet, kontroll og eierskap?

Og kanskje viktigst: hvordan kommer vi i gang?

 

Ikke med alt på en gang. Men med små steg. Bruke AI til inspirasjon. Få hjelp til struktur. Bruke det til å analysere og oppsummere. Bygge erfaring. Skape trygghet.

For det vi ser igjen og igjen, er dette. Når folk først kommer i gang, så liker de det. Det gir mestring. Det skaper flyt. Og ja, det kan faktisk spare tid, men veien dit er ikke automatisk.

Spørsmålet er ikke om du skal bruke AI. Spørsmålet er hvordan du bruker det, uten å miste det som gjør deg god i jobben din.

 

 

Konklusjon

 

Det er nettopp der vi i AGS møter mange. Nysgjerrige, men litt usikre. De ser potensialet, men er usikre på hvordan de skal starte.

Ofte starter det ikke med teknologi. Det starter med en god diskusjon.

Hva gir verdi hos dere? Hva bør dere gjøre, og hva bør dere ikke gjøre? Hvordan legger vi til rette for trygg bruk og gode arbeidsmåter som faktisk fungerer i praksis?

For dette er ikke en teknologireise. Det er en modningsreise.

Start reisen i dag, og ta kontakt dersom dere vil høre mer om dette eller trenger hjelp for å enten komme i gang, eller står fast og vil komme videre.